Zremiksuj cyfrowe dziedzictwo i wygraj 10000 € od Rijksmuseum

slider_ekultura_tatoo
Grafika: Tattoo by Droog (Studio Droog). Still Life with Flowers in a Glass Vase, Jan Davidsz de Heem, 1650 - 1683; Przedstawiony tatuaż jest uznawany za pierwszy spośród wielu remiksów dziedzictwa, jakie powstały po otwarciu cyfrowego repozytorium Rijksmuseum.

 

Rijksmuseum w Amsterdamie to jeden z pionierów upowszechniania kultury poprzez digitalizację. Wysoka jakość udostępnianych zbiorów, autorska platforma do przetwarzania dzieł – to tylko wybrane praktyki stosowanych przez Rijks do pokazywania cyfrowego oblicza dziedzictwa kulturowego. Dziś krótko o jednej z nowych inicjatyw amsterdamskiego muzeum, tj. ruszającej właśnie drugiej edycji Rijksstudio Award 2015.

Rijksstudio Award to otwarty, międzynarodowy konkurs na stworzenie dzieła wykorzystującego dowolny zasób bądź zbiór zasobów, pochodzących z repozytorium Rijksmuseum. W chwili obecnej na stronach Rijks dostępnych jest ok. 200 000 zdigitalizowanych dzieł sztuki – jest więc z czego wybierać.

Hasłem „Make your own Masterpiece” Rijks zachęca do czerpania inspiracji z cyfrowych zasobów dziedzictwa oraz remiksowania ich i wykorzystywania w nowy, nieszablonowy sposób. Do konkursu (w którym mogą brać udział osoby z całego świata) zgłosić można każdą formę sztuki – design, tatuaż, sztuki plastyczne, sztukę użytkową, fotografię, video itd. Powstałe dzieło musi spełniać łącznie jedynie trzy główne warunki:

– być unikalne i niedostępne jeszcze na rynku;
– stanowić kreatywny remix jednego (lub większej liczby) dzieł ze zbiorów Rijksmuseum;
– być odtwarzalne.

Główną nagrodą dla zwycięzcy jest 10 000 €, a więc ponad 40 000 zł. Celem konkursu jest promocja zdigitalizowanych zasobów Rijksmuseum i popularyzacja zjawiska twórczego ich przekształcania w nowe dzieła. Osoby zainteresowane więcej informacji znaleźć mogą na stronie muzeum. Dodamy jeszcze tylko, że prace konkursowe można zgłaszać do 15 marca, a oprócz głównej nagrody, przewidziane są także gratyfikacje finansowe za drugie (2500 €) i trzecie miejsce (1000 €).

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie. Mamy nadzieję, że wśród naszych odbiorców znajdą się przyszli laureaci Rijksstudio Award, czego i sobie i Wam życzymy. A poniżej prezentujemy krótki film podsumowujący pierwszą – zeszłoroczną – edycję konkursu. Zaprezentowano tam m.in. wszystkie nagrodzone prace.

 

* Niebawem przygotujemy większy artykuł na temat samego Rijksmuseum. Pokażemy wówczas szersze spektrum praktyk stosowanych przez tą instytucję.

Komentarze

  1. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o remiksie, a baliście się zapytać | Radosław Bomba Bomba.Blog pisze:

    […] Remiks staje się coraz bardziej istotną praktyką we współczesnej kulturze. Składa się na to wiele elementów jednak głównym czynnikiem popularności tej praktyki kulturowej jest wzrastająca ilość i coraz łatwiejsza dostępność do zasobów kulturowych. Większość współczesnych instytucji zajmujących się przechowywaniem zbiorów kulturowych w mniejszym lub większym stopniu udostępnia gromadzone obiekty przez Internet. Dodatkowo powstają liczne projekty, które jako zasadniczy cel stawiają sobie poprawianie dostepu do zasobów kulturowych w sieci. Wymienić tu można zarówno przedsięwziecia korporacyjne tj. Google Culture Institute, ale także szereg niekomercyjnych inicjatyw Internet Archive, Wikimediacommons itp. Czy sama dostepność do zasobów jednak wystarczy? Wiele wskazuje na to, że nie. Wynika to między innymi ze zmiany postawy odbiorców kultury, które dzięki sieciowo-cyfrowym technologiom stają się coraz bardziej aktywne. Aktywny odbiorca nie chce tylko ogladać obiektów, chce je aktywnie przetwarzać. Wiele instytucji GLAM doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Europeana otworzyła swoje API, aby każdy mógł łatwo korzystać z jej zasobów w swoich programach i aplikacjach. W ten sposób zrodziło się szereg inicjatyw i startupów tj. Vangoyourself czy Culturecam. Podobe działania podejmują również współczesne muzea jak Brighton Museum, które organizuje warsztaty z remiksowania swoich zasobów, czy ostatnio amsterdamskie Rijksmuseum, które za kreatywne remiksy użytkowników wyznaczyło nagrodę 10000 €. […]