Zapraszamy na urodziny!

slider_ekultura_urodziny

W tym roku świętujemy 10. urodziny obecności licencji Creative Commons w Polsce. Jest to świetna okazja żeby wspólnie zastanowić się nad ideą wolnej kultury. Z tej okazji przygotowaliśmy warsztaty z prawa autorskiego, warsztaty kreatywne, projekcję filmu, koncert i wykład. Będziemy remiksować, odpowiemy na Wasze pytania i wątpliwości prawne i pokażemy przykłady kultury, która jest zupełnie wolna.

Na każde wydarzenie w ramach Urodzin obowiązuje osobna, darmowa rejestracja (tutaj), bo ilość miejsc, szczególnie na warsztaty, jest ograniczona. Chcemy też wiedzieć wcześniej, ilu Was będzie, żeby odpowiednio się przygotować.

Co to jest Creative Commons?
Za powstaniem ruchu Creative Commons kryje się prosta idea – dzielenie się twórczością i wiedzą sprzyja rozwojowi społeczeństwa, innowacyjności i kreatywności. Brak elastyczności systemu prawa autorskiego staje się przeszkodą dla tych, którzy chcą dzielić się swoją twórczością. Dlatego powstały licencje Creative Commons, dzięki którym twórcy zamiast określać jak bardzo chcą chronić swoją twórczość, sami decydują o tym jak bardzo ma ona być dostępna i możliwa do wykorzystania przez innych twórców.

Impreza jest organizowana wspólnie przez Fundację Warsztat Innowacji Społecznych (projekt ekultura.org), Creative Commons Polska i Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Warszawskie obchody urodzin Creative Commons Polska odbędą się 28 września 2015 w ramach konferencji “Bits&Commons” w dawnej siedzibie Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk przy ul. Mysiej 3.

PROGRAM URODZIN:

8.października


10.00 – 14.30 Warsztaty z prawa autorskiego dla twórców “Swoboda (u)życia”
Wytwórnia, ul. Ślusarska 9 (1. piętro), Kraków

Prawa autorskie w swoim założeniu mają chronić twórców, zachęcać do tworzenia i promowania dzieł. W praktyce jednak zrozumienie tych często skomplikowanych reguł przysparza przedstawicielom sektora kreatywnego dużo problemów. W trakcie warsztatów omówimy najważniejsze zagadnienia prawa autorskiego, postaramy się wyjaśnić wasze wątpliwości i podzielimy się wiedzą, o tym czym jest domena publiczna i jak działają tzw. wolne licencje.

W trakcie warsztatów dowiesz się:
– jakie masz prawa jako twórca
– jak legalnie korzystać z grafik, muzyki, filmów, zdjęć, które znajdziesz w sieci
– kiedy warto chronić a kiedy dzielić się swoją twórczością
– co to jest domena publiczna, czym są i jak działają otwarte licencje
– gdzie szukać bezpłatnych materiałów, które możesz swobodnie wykorzystać do własnej twórczości

Warsztat skierowany jest do przedstawicieli przemysłów kreatywnych, grafików, twórców audiowizualnych, muzyków, dziennikarzy, blogerów. Poprowadzą go ekspertki z Centrum Cyfrowego: Katarzyna Strycharz i Aleksandra Janus.

15.30 – 18.00 – Warsztaty Culture Jam: re-mix i re-use otwartej kultury
Wytwórnia, ul. Ślusarska 9 (1. piętro), Kraków

Otwarta kultura to konkretny zasób, który można wykorzystać w celach edukacyjnych, społecznych, czy nawet biznesowych. Warsztaty Culture Jam to wezwanie do zaprojetkowania przyszłości – czyli zaproszenie do wspólnego wymyślenia jak największej liczby ciekawych pomysłów na re-mix i re-use otwartej kultury. Każdy z uczestników dołączy do zespołu a cały proces będzie prowadzony przez animatorów Wikipedii, Warsztatu Innowacji Społecznych i Centrum Cyfrowego. Aby zapewnić inspirację i kreatywność pokażemy dużo interesuących kejsów, oraz metod pracy twórczej.

Najciekawsze pomysły zostaną zaprezentowane podczas Open-Culture-Hack – hackatonu organizowanego 16 i 17 października i dostaną szansę na zakodowanie przez programistów.

Otwarcie warsztatów poprowadzi dr Alek Tarkowski, koordynator Creative Commons Polska.

18.30 – 20.45 – Pokaz filmu “The Internet’s Own Boy: the story of Aaron Swartz”
Bal, ul Ślusarska 9, Kraków

Projekcja dokumentu o tragicznie zmarłym Aaronie Swartzu, “genialnym dziecku Internetu”, aktywiście walczącym o prawa obywatelskie w cyfrowym świecie i dostępność do informacji zamieszczanych w sieci.

Film będzie poprzedzony wprowadzeniem Michała Lesiaka. Po projekcji zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji.

21.00 – 22.00 – Koncert zespołu “Niskie Ciśnienie”
Bal, ul. Ślusarska 9, Kraków


„Niskie Ciśnienie” to zespół publikujący swoje utwory na licencjach Creative Commons.W trakcie występu zespół odpowie na pytania dlaczego zdecydowali się na otwarte udostepnienie swojej twórczości, jakie napotkali w związku z tym trudności i jakich efektów się spodziewają.

9. października


12:00 Spotkanie w ramach piątkowych zebrań naukowych Katedry Prawa Własności Intelektualnej UJ, ul. Józefa 19 (sala nr 5), Kraków

“Granice prawa autorskiego – licencja CC0”
Spotkanie rozpocznie wystąpienie dra Alka Tarkowskiego – koordynatora Creative Commons Polska, dyrektora Centrum Cyfrowego: Projekt: Polska, dotyczące idei i kontekstu powstania mechanizmu Creative Commons Zero (CC0). W drugiej części spotkania wykład dotyczący prawnych aspektów stosowania CC0 wygłosi dr Piotr Wasilewski, adiunkt w Zakładzie Prawa Konkurencji i Środków Masowego Przekazu w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej WPiA UJ i koordynator prawny CC Polska w latach 2005-2006. Po wystąpieniach odbędzie się dyskusja ze zgromadzonymi gośćmi.