Cyfrowa obecność każdej instytucji kultury zaczyna się od oficjalnej strony internetowej. Coraz więcej osób zaczyna (a czasami także kończy) konsumpcję kultury własnie w świecie wirtualnym. Sprawia to, że odpowiednie zaprojektowanie strony internetowej to poważne wyzwanie, które może decydować o postrzeganiu danej instytucji przez jej odbiorców. Warto zatem podglądać i uczyć się od podmiotów, które prace te mają już za sobą. Dziś prezentujemy rozbudowane studium przypadku, które takie podglądanie umożliwia. Prezentujemy w nim działania Muzeum Narodowego w Krakowie związane z opracowaniem i uruchomieniem nowej, oficjalnej strony internetowej tej instytucji. Prace te prowadzone były wspólnie z firmą Openform, a MNK było wielokrotnie wyróżniane za stworzone rozwiązanie.
Pełną treść studium przypadku znajdziecie tutaj: http://ekultura.org/wp-content/uploads/2017/04/raport-wirtualne-muzea___mnk.pdf. Poniżej prezentujemy wstęp przygotowany przez Paulinę Simonides oraz Dawida Sobolaka, autorów całego opracowania.
Zbudowanie strony internetowej może niektórym osobom wydawać się czymś banalnie prostym. Wystarczy trochę tekstu, kilka zdjęć i kolorowej grafiki. Następnie należy to, w zasadzie w dowolny sposób, rozłożyć w polu widocznym na ekranie komputera i gotowe! Nic bardziej mylnego. Stworzenie funkcjonalnej strony internetowej, przejrzystej i atrakcyjnej dla użytkowników, z intuicyjną nawigacją wymaga włożenia niemałego wysiłku. Mówimy tutaj o wersji podstawowej – najprostsza strona informująca o jakimś wydarzeniu.
A przecież trzeba pamiętać również o tym, że strona powinna się wyświetlać prawidłowo na różnego rodzaju urządzeniach: laptopach, smartfonach, tabletach. Dodajmy jeszcze do tego możliwość samodzielnego dodawania autorom (nie programistom) treści oraz mediów na stronę, i projekt robi się coraz bardziej skomplikowany. Co w sytuacji gdy nasza strona ma reprezentować 11 różnych oddziałów i informować na bieżąco o tym, co się w nich ciekawego dzieje? Z przygotowania prostej strony robi się wtedy duży projekt angażujący wiele osób zarówno po stronie instytucji, jak i po stronie firmy, która podejmuje się takiego zadania.
W przedstawionym tutaj materiale można odnaleźć wskazówki, jak przygotować grunt do udanej współpracy i jakie pułapki oraz wyzwania stoją przed instytucją, która chce mieć nowoczesną platformę internetową.