Warsztaty z budowania archiwów cyfrowych

slider_ekultura_warsztat

Zdjęcia: Polona 1,  Licencja: CC 0

 

W najbliższych tygodniach odbędą się warsztaty z tworzenia archiwów cyfrowych, organizowane przez firmę 3edu w Lublinie (10 października) i Gdyni (24 października). Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy i kompetencji w zakresie organizacji i budowy lokalnych lub rodzinnych archiwów cyfrowych z wykorzystaniem wolnego i darmowego oprogramowania Omeka oraz usługi LoCloud.

Omeka umożliwia uruchomienie w pełni niezależnej instalacji archiwum cyfrowego i pozwala na łatwe eksportowanie do Federacji Bibliotek Cyfrowych metadanych opisujących publikowane zbiory. To wolne i otwarte oprogramowanie, z którego korzystaniem nie łączą się żadne opłaty licencyjne. Omeka pozwala uporządkować i w profesjonalny sposób udostępniać rodzinne lub lokalne zbiory historyczne.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się także z realizowanym w Polsce programem na rzecz archiwistyki społecznej oraz otrzymają informację na temat możliwości dalszego merytorycznego i finansowego wsparcia ich projektów archiwalnych.

Warsztaty są płatne; dla organizacji wpisanych do prowadzonej przez Ośrodek KARTA bazy archiwów społecznych przewidziano zniżki.

Organizatorem warsztatów jest Marcin Wilkowski, założyciel portalu Historia i Media, jeden z autorów podręcznika do archiwistyki społecznej oraz autor monografii „Wprowadzenie do historii cyfrowej” (Gdańsk 2013).