Śladami ulubionych twórców z telefonem w ręku

slider_ekultura_travel
Zdjęcie: Lima Pix   Licencja: CC BY 2.0

 

Któż z nas nie ma swoich ulubionych twórców: pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, reżyserów czy filozofów? Z chęcią wracamy do naszych ulubionych dzieł ich autorstwa, zachwycamy się ich twórczością, czytamy biografie i historie życia. A co, gdyby tak przenieść nasze doświadczenia na kolejny poziom i jeszcze głębiej wejść w świat naszych ulubieńców? Dzięki połączeniu klasycznie rozumianej turystyki, technologii mobilnych i cyfrowych zbiorów kultury staje się to możliwe!

Aplikacja TravelbyArt miała swoją premierę na początku 2014 roku i z pewnością jest to niezwykle ciekawa propozycja dla entuzjastów sztuki i zaangażowanych turystów. Obecnie umożliwia ona zwiedzanie jednej z najbardziej kojarzących się ze sztuką stolic – Paryża. Aplikacja pełni funkcję bardzo rozbudowanego przewodnika turystycznego. Odnaleźć w niej zatem można mapy dostępne offline, dzięki czemu nie musimy korzystać z internetu, szukając interesujących nas miejsc, czy też, tak ważne w przypadku zwiedzania nowych metropolii, informacje dotyczące komunikacji miejskiej.

Jak każdy dobry przewodnik, TravelbyArt zawiera także szereg opracowanych spacerów po mieście. Nie są to jednak, jak to zwykle bywa w klasycznych przewodnikach, wycieczki szlakiem największych zabytków kultury czy miejsc, które koniecznie należy zobaczyć, będąc w Paryżu. Do wyboru mamy bowiem ponad 20 ścieżek tematycznych, umożliwiających oglądanie stolicy Francji oczami sławnych twórców, takich jak Ernest Hemingway, Edith Piaf, Pablo Picasso czy Oskar Wilde. Możemy więc podążać ich śladami, odwiedzając ważne dla nich miejsca – ulubione restauracje, bary, parki, galerie. Mamy też możliwość oglądania miejsc ich pracy i zagłębienia się w historię ich życia w Paryżu, sukcesy i porażki, najważniejsze momenty i zwroty w karierze, a także romanse, szczegóły życia towarzyskiego i pozostawione przez nich dzieła. Wszystko to jest wzbogacone archiwalnymi zdjęciami, cytatami i fragmentami książek, filmami i nagraniami audio. Jedną z oferowanych opcji jest także podróż przez życie ulubionego artysty chronologicznie prezentująca biografię rok po roku. Jak więc widać, aplikacja zmienia dotychczasowy sposób obcowania z dziełami, które dzięki rozszerzeniu doświadczeń o cyfrowe zbiory kultury, wpisane są w historię życia ich twórców.

Aplikacje można pobrać z platformy iTunes. Obecnie jest ona dostępna jedynie dla użytkowników iPhonów, ale jak zapowiada Beata Misiewicz, pomysłodawczyni projektu TravelbyArt, rozważane są również możliwości rozszerzenia usługi także na inne platformy, takie jak choćby Android. Aplikacja jest dostępna na tak zwanej licencji freemium, co oznacza, że jest darmowa, choć w celu skorzystania z dodatkowych, zaawansowanych funkcji (na przykład niektórych tras wycieczek) niezbędne jest wykupienie wersji premium. W przyszłości w ofercie mają się znaleźć również przewodniki po innych miastach, w których żyli i tworzyli wielcy artyści. A dlaczego Paryż został wybrany jako pierwsze miasto dostępne w TravelbyArt? Beata Misiewicz tak odpowiada na to pytanie: „Paryż jest moim ulubionym miastem europejskim, studiowałam tam i zawsze wracam tam z przyjemnością”. Sama aplikacja powstała zresztą jako efekt osobistych zainteresowań i pasji jej twórczyni, która jest absolwentką krakowskiej ASP.

Gorąco popieramy takie inicjatywy i jesteśmy dumni, że Polacy w tak kreatywny i innowacyjny sposób wykorzystują cyfrowe dziedzictwo do tworzenia ciekawych modeli biznesowych. Zachęcamy również do przeczytania wywiadu z Beatą Misiewicz, w którym opisuje ona, jak powstał pomysł na aplikację, jak powstawał sam produkt oraz jakie są plany na przyszłość związane z aplikacją TravelbyArt: http://bitspiration.com/news/startups/travelbyart/.

Źródła:
http://travelbyart.com/
http://bitspiration.com/news/startups/travelbyart/