Przejrzystość. Rysunki inspirowane Miłoszem. Wystawa w Muzeum Manggha

Haiku, rysunek, tusz, poliptyk, 90 × 90 cm, 2017

W maja rozpoczęliśmy współpracę z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Już teraz zapraszamy Was na wystawę „Przejrzystość. Rysunki inspirowane Miłoszem„, którą od lipca będzie można oglądać w murach tej wyjątkowej instytucji.

 

Przejrzystość. Rysunki inspirowane Miłoszem

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Czas trwania: 08.07.2017 – 03.09.2017

Wystawa towarzysząca Krakowskim Spotkaniom Artystycznym 2017 – KONFIGURACJE. Malarstwo Rzeźba Rysunek.

Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski

 

MONIKA WANYURA-KUROSAD O WYSTAWIE

Odbite

w oku ważki

góry.

Issa

[tłumaczenie: Czesław Miłosz]

Rzeczy wielkie mieszczą się wewnątrz myśli. Świat i życie, przetworzone i wykrystalizowane, zamknięte są w małej formie. Przejrzystość, będąc stanem umysłu, przepływa poprzez czas i obejmuje różne wymiary życia. Towarzyszy jej zrozumienie wartości i piękna chwili, zatrzymanie się w biegu codzienności. Japońskie haiku jest notacją myśli przeszywającej umysł, refleksją, w której zastyga fragment życia. Sięgając po wiersz dotykam pamięci i przeszłości, ludzkich historii i uczuć.

Przenikanie wskroś czasu i przestrzeni przekładam na cykl rysunków oraz instalację. Szukam światła. Jego przebicie, założone na samym początku, jest jednym z najważniejszych elementów strukturalnych rysunku. Zadrażnia lub rozpręża napięcia w kompozycji, rozbiega się niczym nerw. Tryptyki, otwarte na przepływające światło, układają się w narracyjne opowieści. Odrywają się one od jakiegokolwiek obrazowania realistycznego w stronę impresji i interpretacji. Wyrażają myśl odłożoną do archiwum pamięci.

Instalacja skomponowana została z rysunków wykonanych tuszem oraz z malarskich abstrakcji na papierze ryżowym. Małe rysunki istnieją w przestrzeni czystego koloru. Czerwień jest dominantą, falą energii, pulsacją. Arkusze unoszą się w przestrzeni, w której ruch powietrza powoduje zawirowania i wibracje. Prace tworzą oddychającą, drżącą płaszczyznę obrazu. W nim scala się i rozpada świat. Pojedyncze wrażenia, historie, obrazy są już zatarte. Powleczone mgiełką niepamięci, prześwietlone blaskiem. Tworzą złożony, wielopłaszczyznowy obraz. Niczym w oku ważki.

 

MONIKA WANYURA-KUROSAD

Grafik, scenograf. Absolwentka Wydziału Grafiki w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Druku Wklęsłego oraz w Pracowni Malarstwa w 1996 roku. Doktorat w specjalności scenografia w 2010 roku. Pracuje w Katedrze Scenografii ASP w Krakowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, sztuką książki, wzięła udział w ponad 80 wystawach w Polsce i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień w dziedzinie grafiki i malarstwa, w tym:

  • III Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej – Gdynia 2012, WYRÓŻNIENIE HONOROWE
  • MATRICES 2010 International Exhibition of Small From Electrographic Art., Węgry 2010, NAGRODA
  • Dni Jana Pawła II, w 30. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową, PIĘKNO w myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II, Kraków 2008, NAGRODA ZA MALARSTWO

Plakat promujący wystawę

Haiku, rysunek, tusz, poliptyk, 90 × 90 cm, 2017

Haiku, rysunek, tusz, poliptyk, 90 × 90 cm, 2017