Notesy z (e)kulturą! Rusza nasza akcja promująca cyfrowe zasoby instytucji kultury

1okladki_mockup_5 (1)

Niedługą miną trzy lata odkąd zaczęliśmy promować cyfrowe zasoby i ponowne wykorzystanie zdigitalizowanego dziedzictwa na portalu ekultura.org. Urodziny to czas prezentów i z tej okazji przygotowaliśmy dla Was akcję, w której sami, na własnym przykładzie, staramy się pokazywać, jak można czerpać z bezkresnej, cyfrowej skarbnicy zdigitalizowanych zasobów dziedzictwa kulturowego.

Akcję tę nazwaliśmy „Notesy z (e)kulturą”. Jest to przedsięwzięcie, w ramach którego – współpracując z Polską Akademią Umiejętności oraz portalem PAUart.pl – przygotowaliśmy dla Was trzy wyjątkowe notesy. Dlaczego wyjątkowe? Przede wszystkim dlatego, że okładka każdego z nich powstała na skutek wykorzystania grafik lub ilustracji, które dostępne są w serwisie PAUart.pl i stanowią część domeny publicznej.

To jednak nie wszystko. Chcemy Was prosić o pomoc w wyborze najlepszej spośród trzech przygotowanych propozycji. W tym celu w mediach społecznościowych przeprowadzimy głosowanie na najlepszy projekt, a zwycięski notes zostanie przez nas wyprodukowany i będzie dystrybuowany za pośrednictwem ekultura.org.

Po co to wszystko?

Celem naszej akcji jest przede wszystkim promowanie ponownego wykorzystania cyfrowych zasobów udostępnianych przez archiwa, biblioteki, muzea i inne instytucje kultury. Od początku naszej działalności zależy nam, żeby zdigitalizowane dziedzictwo docierało do jak największej liczby użytkowników internetu. Mamy nadzieję, że nasze notesy staną się kolejną inspiracją do tego, żeby zacząć odkrywać i zgłębiać bogate, cyfrowe zbiory polskich instytucji kultury. Chcemy pokazać, że zasoby te można nie tylko przeglądać i podziwiać, ale też – gdy znajdują się w domenie publicznej – wykorzystywać ponownie i nadawać im „nowe życie”.

Kulisy akcji

Na co dzień staramy się pokazywać, jak z tzw. re-usem radzą sobie inni – polskie i zagraniczne instytucje kultury. Przystępując do planowania opisywanej tu kampanii zdecydowaliśmy, że urodzinową promocję ponownego wykorzystania cyfrowych zasobów przeprowadzimy dla odmiany na własnym przykładzie. Idąc tym tropem uznaliśmy, że zdecydujemy się na zaprojektowanie i produkcję „re-use’owych” notesów. Dlaczego notesów? Zadecydowało tym kilka czynników. Po pierwsze notes to rzecz bardzo praktyczna i uniwersalna. Uważamy, że równie praktyczne i uniwersalne mogą być cyfrowe zasoby dziedzictwa. Notes to także przedmiot, z którego korzysta w większym lub mniejszym stopniu każdy z nas. Tym samym zakładamy, że nasza oferta może zainteresować wszystkich odbiorców naszego portalu. W końcu notes to także przedmiot relatywnie tani w promocji. Nie będziemy bowiem ukrywać, że czynnik finansowy także był istotnym kryterium branym przez nas pod uwagę.

Wiecie już dlaczego notesy, pora krótko wyjaśnić dlaczego grafiki z portalu PAUart na okładkach. Zdecydowaliśmy się na współpracę z Polską Akademią Umiejętności z kilku powodów. Po pierwsze, uważamy, że warto promować PAUart. Repozytorium to posiada bardzo bogate i cenne zbiory cyfrowe. Jest ono także stale uzupełniane i docelowo PAU zamierza udostępnić w internecie całość posiadanych zbiorów ikonograficznych (szacowanych na 240 000 obiektów). Znajdziecie tam m.in. ilustracje wykonane przez Pietera Bruegela Starszego, Albrechta Dürera, czy Rembrandta. Po drugie, współpracowaliśmy już z PAUart wcześniej, co ułatwiło nam kontakt i realizację naszej akcji (w tym miejscu serdeczne podziękowania dla Joanny Dziewulskiej i całego zespołu PAUart!). Z góry wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z otwartą instytucją, która w podobny (do naszego) sposób myśli o cyfrowych zbiorach i o ich ponownym wykorzystaniu. W końcu, po trzecie, absolutnie urzekły nas grafiki dostępne w portalu, szczególnie serie „Siedem grzechów głównych” (LINK) i „Siedem Cnót” (LINK) Bruegela. Jedno z dzieł tego autora („Wielkie ryby pożerające małe ryby” (LINK)) poddajemy – jako propozycję okładki – pod Wasze głosowanie. Uwaga! Jest dość drastyczne.

1okladki_mockup_5 (1)Pod Waszą ocenę trafi także okładka inspirowana haftem wykonanym przez jednego z najwybitniejszych twórców niemieckiego renesansu – Albrechta Dürera. Dzieło opisane w bazie PAUart jako „Projekt haftu z podłużną tablicą, z serii „Hafty”” datowane jest na początek XVI wieku. Grafikę źródłową znajdziecie pod adresem: http://pauart.pl/app/artwork?id=BGR_010103_02 a poniżej nasza propozycja notesu inspirowanego pracą Dürera. Jak nam się wydaje bardzo klasyczna i elegancka zarazem.

okladki_mockup_4 (1)I w końcu trzecie dzieło… Tym razem postanowiliśmy zaryzykować i sięgnąć po nieznaną pracę – drzeworyt prezentujący wieżę zamku w Rawie Mazowieckiej autorstwa Pawła Boczkowskiego (LINK). Grafika może mało rozpoznawalna, ale za to bardzo swojska. Jej uroda to oczywiście rzecz gustu, ale traktujemy ją jako nasze odkrycie i także poddajemy pod głosowanie.

okladki_mockup_2 (1)Przebieg głosowania

Pora w końcu wyjaśnić o co chodzi z tym głosowaniem. Zakładamy, że finalnym efektem naszej akcji będzie kilkadziesiąt sztuk notesów (a więc zdecydowanie limitowana seria ;)). Zakładamy też, że wydrukowany zostanie wyłącznie jeden z przedstawionych wzorów. To Wy – poprzez głosowanie na naszym fanpage’u – zadecydujecie o tym, która propozycja notesu przeniesie się ze świata cyfrowego do rzeczywistego (czyli przejdzie swego rodzaju proces uwstecznionej digitalizacji ;)). Już jutro pod adresem: https://www.facebook.com/ekultura.org/ umieścimy zamieszczoną poniżej grafikę.

glosowanieJak się domyślacie, do głosowania wykorzystamy nowe rodzaje przycisków „Lubię to!”, jakie od pewnego czasu dostępne są w tym portalu. I tak, zgodnie z ilustracją:

  • Przycisk „Lubię to!” będzie oznaczał głos na notes inspirowany haftem Durera;
  • Przycisk „Super” będzie oznaczał głos na notes inspirowany Wieżą zamku w Rawie Mazowieckiej;
  • Przycisk „Ha ha” będzie oznaczał głos na makabryczny zeszyt, gdzie wielkie ryby pożerają małe ryby.

Przez dwa tygodnie będziemy promować naszą akcję i zbierać Wasze głosy. Na naszym facebookowym profilu pojawią się między innymi animacje GIF promujące każdy ze wzorów. 30 czerwca zakończymy głosowanie i wzór, który będzie miał wówczas najwięcej głosów przekażemy do drukarni.

Dystrybucja notesów

Zakładamy, że produkcja notesów zajmie około 10 dni, dlatego bezpośrednio po zakończeniu głosowania uruchomimy możliwość zamawiania naszych notesów. Nie chcemy „sztywno” określać ceny, za jaką sprzedawane będą notesy. Z tego względu postanowiliśmy skorzystać z metody płatności „płać ile chcesz”. Oznacza to, że każda osoba zainteresowana nabyciem notesu będzie musiała sama określić, ile chce za niego zapłacić. Rozpoczynając proces zamówień poinformujemy Was, jakie są koszty jednostkowe związane z produkcją pojedynczego notesu. Będziecie mogli zaoferować nam kwotę odpowiadającą kosztom zakupu notesu, ale nasz model płatności będzie dopuszczał także wpłaty w każdej innej wysokości (tak większej, jak i mniejszej od wskazanej kwoty). Liczymy, że uda nam się w ten sposób pokryć koszty produkcji notesów. Jeśli zebrana kwota przekroczy koszty kampanii, to zainwestujemy ją w rozwój ekultury. Jeśli zaś będzie niższa, to nasze wydatki potraktujemy jako inwestycję w promowanie ponownego wykorzystania cyfrowych zasobów instytucji kultury :)

Chcemy być transparentni, dlatego na naszej stronie opublikujemy wszystkie szczegóły związane z przebiegiem akcji „Notes z (e)kulturą”. Napiszemy m.in. jaki był zasięg naszej kampanii, opiszemy wszystkie wydatki związane z promocją i produkcją notesów, zaprezentujemy Wam także, jak w naszym przypadku sprawdził się model „płać ile chcesz”.

To do dzieła! Wybierajcie Wasz ulubiony wzór! Pomóżcie nam promować naszą akcję! Wspólnie sprawmy, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o digitalizacji realizowanej przez polskie instytucje kultury!

***

Na koniec jeszcze ważne uzupełnienie – autorką grafik wykorzystanych we wpisie oraz projektów notesów jest Małgorzata Adamczyk.