Notes z (e)kulturą – wyniki akcji!

glosowanie

W piątek (30 czerwca) zakończyliśmy głosowanie na najlepszy wzór notesu w naszej akcji „Notes z (e)kulturą”. Wygrał wzór inspirowany dziełem „Wielkie ryby pożerające małe ryby”. Oznacza to, że już za kilkanaście dni każdy z Was będzie mógł stać się posiadaczem tego jedynego w swoim rodzaju notesu. Z poniższego wpisu dowiecie się, co należy zrobić, aby zamówić notes oraz dlaczego zdecydowaliśmy, że zwycięski wzór nie będzie jedynym, jaki wydrukujemy!

Akcja Notes z (e)kulturą

Przypomnijmy szybko o czym mowa. W ramach kampanii „Notes z (e)kulturą” wspólnie z PAUart chcemy promować ponowne wykorzystanie cyfrowych zasobów kultury. W tym celu przygotowaliśmy dla Was trzy wzory notesów, których okładki inspirowane były pracami, znajdującymi się w zbiorach Polskiej Akademii Umiejętności. Między 20 a 30 czerwca w portalu Facebook, głosując „like’ami”, wybieraliście najlepszy Waszym zdaniem wzór notesu.

glosowanie

Podczas trwania naszej akcji oddaliście łącznie 80 głosów, a zwycięzcą głosowania – z liczbą 40 głosów – okazał się notes inspirowany pracą Pietera Bruegla Starszego „Wielkie ryby pożerające małe ryby”(z prawej na powyższej grafice; LINK). Wielu zwolenników (33 głosy) znalazł także notes z z dziełem Albrechta Dürera „Projekt haftu z podłużną tablicą, z serii „Hafty” (z lewej na powyższej grafice). Tak wyrównana walka między dwoma najczęściej wskazywanymi wzorami skłoniła nas, by wyprodukować dla Was oba te notesy.

glosowanie

Co dalej?

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, chcemy prowadzić dystrybucję notesów w oparciu o zasadę „płać, ile chcesz”. Oznacza to, że każdy z Was może zadeklarować dowolną kwotę, za którą chciałby nabyć notes. Pozwólcie, że wyjaśnimy w tym miejscu, jak postąpimy z uzyskanymi wpłatami i przedstawimy przy okazji, jakie były koszty naszych działań:

  • Jeśli zadeklarujecie kwotę 8 zł, to Wasza wpłata pozwoli nam pokryć wyłącznie koszty przesyłki 1 notesu;
  • Jeśli zadeklarujecie kwotę 20 zł, to Wasza wpłata pozwoli nam pokryć koszty przesyłki oraz wydruku 1 notesu (12 zł / sztukę, to cena jaką zapłaciliśmy za wydruk jednego notesu);
  • Jeśli zadeklarujecie kwotę 30 zł, to Wasza wpłata pozwoli nam pokryć wszystkie koszty związane z przygotowaniem i przesłaniem do Was 1 notesu (mniej więcej 10 zł / sztukę, to koszt jaki był związany z pozostałymi pracami towarzyszącymi przygotowaniu naszej akcji);
  • Jeśli zadeklarujecie kwotę wyższą, to każda nadwyżka ponad 30 zł pozwoli nam dalej rozwijać portal ekultura.org i prezentować Wam najciekawsze przykłady wykorzystywania zdigitalizowanych zasobów kultury.

Jeśli zebrana kwota przekroczy koszty poniesione w związku z przygotowaniem i realizacją kampanii, to zainwestujemy ją w rozwój ekultury. Jeśli zaś będzie niższa, to nasze wydatki potraktujemy jako inwestycję w promowanie ponownego wykorzystania cyfrowych zasobów instytucji kultury :) Nie ma co ukrywać, że tak naprawdę cała akcja jest dla nas dużym eksperymentem.

Co jeszcze warto wiedzieć? Na początku przygotujemy dla Was 25 sztuk notesów z dziełem „Wielkie ryby pożerające małe ryby” oraz 25 sztuk z pracą „Projekt haftu z podłużną tablicą, z serii Hafty”. W związku z niewielką liczbą notesów każda osoba będzie mogła zgłosić chęć otrzymania maksymalnie 2 sztuk (po 1 z każdego wzoru), a przy zamówieniach obowiązywać będzie zasada „kto pierwszy ten lepszy” :-)

Ufff, to chyba wszystkie najważniejsze informacje. Pora na link do ankiety, gdzie możecie zgłaszać chęć nabycia notesów i deklarować kwotę, którą chcielibyście wpłacić: https://goo.gl/forms/i5Ea4Q5ms7sDOhS52

Gdybyście mieli jakieś pytania dotyczące akcji, to piszcie do nas na adres kontakt@warsztat.org.pl!

Po co to wszystko?

Celem naszej akcji jest przede wszystkim promowanie ponownego wykorzystania cyfrowych zasobów udostępnianych przez archiwa, biblioteki, muzea i inne instytucje kultury. Od początku naszej działalności zależy nam, żeby zdigitalizowane dziedzictwo docierało do jak największej liczby użytkowników internetu. Mamy nadzieję, że nasze notesy staną się kolejną inspiracją do tego, żeby zacząć odkrywać i zgłębiać bogate, cyfrowe zbiory polskich instytucji kultury. Chcemy pokazać, że zasoby te można nie tylko przeglądać i podziwiać, ale też – gdy znajdują się w domenie publicznej – wykorzystywać ponownie i nadawać im „nowe życie”.

Czy udało nam się uzyskać ten efekt? W pewnym zakresie na pewno tak. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych efektów akcji. Wszystkie posty opublikowane przez nas w ramach kampanii uzyskały zasięg przekraczający 10 000 odbiorców. Warto dodać, że jest to zasięg wyłącznie organiczny (tj. uzyskany bez sponsorowania postów z naszej strony).

Przechwytywanie