Na spacerze ze sztuką

slider_ekultura_outings
Zdjęcie: Outings Project    Licencja: CC BY-NC-ND 2.0

 

Digitalizacja i udostępnianie dzieł malarskich wymaga zazwyczaj dużego nakładu pracy i środków, aby kopie cyfrowe były wysokiej jakości. Jednak francuski artysta – Julien de Casabianca – przekonuje, że każdy z nas może upowszechniać kulturę.

Julien jest inicjatorem projektu Outings. Przy pomocy aparatu fotograficznego w telefonie wykonuje zdjęcia obrazów w muzeum. Wybiera jedynie portrety anonimowych postaci, nie interesują go władcy, wizerunki boskie, święci itp. Preferuje wizerunki z czasów starożytnych oraz z XV i XVII wieku. Następnie drukuje je na dużym formacie i rozkleja na ulicach miasta, w którym znajduje się dane muzeum, w miejscach, które „potrzebują sztuki”. W ten sposób chce dać nowe życie obrazom, które, wisząc w ciężkich ramach, często zostają zapomniane.

Projekt Outings jest otwarty dla wszystkich. Na stronie znajdziemy instrukcje, jak, krok po kroku, „wyprowadzić na ulicę” postać z obrazów. Działania tego typu mogą wydawać się kontrowersyjne, gdyż często są na granicy prawa. Pokazują one jednak jak łatwo można upowszechnić sztukę w przestrzeni miejskiej. Największe wrażenie robią zdjęcia przechodniów na tle powiększonych portretów, przyklejonych na odrapanym murze.

Ekipa projektu Outings organizuje warsztaty muzealne i szkolenia (np. na prośbę Museo del Romanticismo w Madrycie) dla młodych ludzi. Przeprowadzając uczestników przez cały proces, uczą ich współpracy oraz zapoznają z historią sztuki.

Ostatnio Julien de Casabianca zawitał do Warszawy. Na ulicach stołecznej Pragi można było spotkać m.in. „Żydówkę z pomarańczami” Gierymskiego, czy “Hamleta” Jacka Malczewskiego. Charakter projektu zakłada jego nietrwałość, dlatego często sztuka widnieje na ulicach jedynie kilka dni. Wszystkie lokalizacje artystycznej interwencji można znaleźć na twitterze prowadzonym przez Muzeum Narodowe w Warszawie, skąd pochodzą obrazy w niej wykorzystane (http://twitter.com.muzeum-narodowe). Również serwis wawalove.pl pokazuje galerię dokumentującą wydarzenie.

Na stronie projektu znajdziemy galerię z dokumentacją wcześniejszych działań wraz z ich oznaczeniem na mapie. Możemy też na bieżąco śledzić kolejne portrety rozklejane na ulicach miast całego świata przez media społecznościowe, takie jak instagram czy facebook.

Urok projektu opiera się na uświadomieniu ludziom, jakie skarby kryją się w gmachach muzeów. Zwraca on sztukę miastu, zachęca do zobaczenia dzieł na własne oczy, a na pewno intryguje przechodniów. Pokazuje, że w dzisiejszych czasach dostęp do kultury jest prostszy niż kiedykolwiek, a każdy z nas ma narzędzia umożliwiające dzielenie się nią z innymi.

Źródła:
http://wawalove.pl/Obrazy-z-Narodowego-na-ulicach-Pragi-GALERIA-sl17848
http://www.outings-project.org