Muzyka na najwyższym poziomie według Google – Inside Abbey Road

slider_ekultura_abbey

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda studio nagraniowe z prawdziwego zdarzenia i praca w nim? Dzięki Google mamy okazję, żeby się przekonać.

Przejście dla pieszych na ulicy Abbey Road w Londynie jest najprawdopodobniej najbardziej znanym przejściem tego typu na świecie. A to wszystko za sprawą tego zdjęcia zespołu The Beatles wykonanego przez Iana McMillana w 1969 roku:

abbey

Zdjęcie: popartuk.com

Jednak Abbey Road znana jest nie tylko dzięki powyższemu zdjęciu. To właśnie przy tej ulicy mieści się słynne, powstałe w 1931 roku studio nagrań Abbey Road Studios, w którym swoje utwory nagrywały zespoły takie jak np. wspomniana już grupa The Beatles, U2, Pink Floyd, Florence and the Machine, Take That czy Spice Girls. Nagrywali tu także m.in. John Lenon, Stevie Wonder, Michael Jackson, Elliot Smith oraz polscy artyści, np. Anna Maria Jopek. Co ciekawe, w studiu tym niejednokrotnie nagrywana była również muzyka filmowa. Melodie znane z Gwiezdnych wojen czy Harrego Pottera po raz pierwszy zabrzmiały właśnie tam.

W budynku znajdują się trzy różne, wyjątkowe studia, każde dopracowane w najdrobniejszym szczególe pod względem akustyki, technologii, wyposażenia i komfortu pracy. Studio One – to największe studio nagraniowe na świecie. Może pomieścić do 200 muzyków, dlatego świetnie nadaje się do nagrań dla orkiestr czy chórów. Studio Two – znacznie mniejsze, mieści bowiem do 55 muzyków, jednak ze względu na wszystkie utwory jakie zostały w nim nagrane, jest najbardziej rozpoznawalnym studiem świata. Studio Three – najmniejsze spośród wszystkich, ale mające ogromny potencjał dzięki możliwości dostosowania akustyki panującej w jego wnętrzu do potrzeb nagrania.

Wszystko to wiemy jednak jedynie z opisów, bowiem do tej pory do studia mogli wejść wyłącznie jego pracownicy oraz muzycy i artyści nagrywający w nim swoje dzieła. Dla zwykłego „przechodnia” było ono zamknięte, a większość informacji dotyczących odbywających się tam sesji było owianych tajemnicą. Lecz dobra wiadomość jest taka, że od tego roku możemy zajrzeć do niego wszyscy.

Chcąc uczcić ponad 80letnią działalność Abbey Road Studio we współpracy z Google, przy pomocy technologii Street View, stworzyło oryginalny projekt – Inside Abbey Road. Jest to niezwykle nowoczesny i interaktywny wirtualny spacer po całym obiekcie.

W tym celu pomieszczenia zostały bardzo dokładnie sfotografowane. W każdym powstało ponad 150 panoramicznych zdjęć, które nałożone na siebie dają możliwość rozglądania się dookoła. To jednak nie wszystko. Po przekroczeniu wirtualnego progu, na gości czeka wiele niespodzianek.

Cały spacer rozpoczyna się oczywiście na słynnym przejściu dla pieszych. A gdy już zdecydujemy się zajrzeć do środka na samym początku mamy możliwość wybrania, w jaki sposób chcemy zwiedzić studio. Możemy zrobić to zupełnie samodzielnie, zaglądając tylko w te miejsca, które nas najbardziej interesują, ale też zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem. W tej roli pojawiają się Giles Martin, syn głównego producenta The Beatles, Georga Martina lub prezenterka radiowa Lauren Laverne. Zaś tym zainteresowanym techniczną stroną studia pomóc może Mirek Stiles, jeden z inżynierów muzycznych zatrudnionych w studiu.

abbey - 1

Jednak niezależnie od tego, którą z opcji wybierzemy, na każdym kroku czekają na nas liczne niespodzianki w postaci krótkich notek historycznych dotyczących samego studia lub odwiedzających je gwiazd i pracowników czy opisujących specyfikę danego studia lub mieszczącego się w nim sprzętu. Ale przede wszystkim możemy znaleźć tu wiele archiwalnych zdjęć odbytych w nich sesji nagraniowych. Kolejną atrakcją z całą pewnością są materiały video, dzięki którym możemy zobaczyć odbywające się niegdyś w studiach nagrania na żywo (m.in. Stinga czy The London Symphony Orchestra).

abbey - 2

Zaś nieco bardziej wymagający goście mogą zajrzeć także do Mastering Room i zapoznać się ze sztuką ostatnich poprawek, jakie dokonywane są przy nagraniach. Ponadto, w każdym ze studiów czekają na nas interaktywne gry pozwalające na sprawdzenie swoich muzyczno-technologicznych umiejętności.

abbey - 3

A wszystko to przygotowane jest w niezwykle dokładny, a zarazem intuicyjny sposób, dający nam pewność, że niczego nie pominęliśmy. Ponadto, dzięki wielu dodatkowym materiałom i atrakcjom spacer ten zaciekawi nie tylko miłośników muzyki. Każdy z nas może tutaj znaleźć coś dla siebie, ale przede wszystkim poczuć się tak, jakby rzeczywiście przekroczył próg Abbey Road.