Multimedialna wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego – patronat ekultury

Muzeum Początków Państwa Polskiego - materiały prasowe

Już od 19 kwietnia w Białymstoku będzie można oglądać wystawę „Chrzest 966: U źródeł Polski”. Przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie mobilna ekspozycja, to próba odtworzenia historycznej ścieżki prowadzącej do Chrztu Polski. Sama wystawa – przy wykorzystaniu narzędzi multimedialnych – przedstawia przebieg, przyczyny i znaczenie chrystianizacji dla późniejszych losów Polski, ale to nie wszystko… Ekspozycji towarzyszy także dostępna na urządzenia mobilne aplikacja – przewodnik po wystawie. Polecamy tą wystawę wszystkim, którzy w najbliższym czasie będą odwiedzać stolicę województwa podlaskiego. Portal ekultura.org objął patronatem medialnym to przedsięwzięcie. Więcej informacji na jego temat znajdziecie poniżej.

Muzeum Początków Państwa Polskiego popularyzuje wiedzę o Chrzcie Polski

Zespół Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie stworzył nowoczesną wystawę z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wystawa powstała przy współpracy z licealistami!

„Chrzest 966: U źródeł Polski” to wystawa mobilna przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wzbogacona o elementy multimedialne oraz działania towarzyszące z zakresu edukacji.  Twórcy wystawy chcieli przedstawić przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka. Wystawa ukazywać będzie najważniejsze dyskutowane w literaturze zagadnienia i zachęcać do dalszych poszukiwań w tym obszarze. Po raz pierwszy ekspozycja zostanie pokazana w Muzeum Podlaskim w Białymstoku już 19 kwietnia! Wcześniej, bo 5 kwietnia odbędzie się tam też konferencja prasowa promująca wystawie we wschodnim regionie.

Materiały prasowe Muzeum Początków Państwa Polskiego

Materiały prasowe Muzeum Początków Państwa Polskiego

„Chrzest 966: U źródeł Polski” składa się  z dwóch elementów – plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Aplikacja zawiera komponent audio, który umożliwi zapoznanie się z tematyką wystawy osobom z dysfunkcjami narządów wzroku. Aplikację będzie można bezpłatnie pobrać na smartfona lub skorzystać z udostępnionych tabletów.

Wystawa stworzona została przez pracowników MPPPG oraz uczniów, wolontariuszy z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Udział licealistów w projektowaniu wystawy miał za zadanie uaktualnić perspektywę w jakiej prezentowane są złożone i niejasne kwestie związane z chrztem Mieszka oraz uczynić je przystępniejszymi dla młodych odbiorców. Licealiści, po zajęciach z emisji głosu pod kierunkiem aktorki Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie wzięli także udział w przygotowaniu nagrania, mającego wspomóc odbiór treści prezentowanych na wystawie osobom niewidzącym.

Projekt „Chrzest 966: U źródeł Polski” wspomagają uznani mediewiści związani z poznańskim środowiskiem naukowym. Powstała w ramach projektu wystawa „Chrzest 966: U źródeł Polski” prezentowana będzie na terenie kraju i poza jego granicami. W sposób szczególny uwzględnione zostaną obszary Polski, gdzie trudno o muzea związane z dziedzictwem pierwszych Piastów, m.in. Podlasie. Losy samej wystawy będzie można już wkrótce śledzić na specjalnie przygotowanym blogu towarzyszącym projektowi

Więcej informacji na: www.muzeumgniezno.pl oraz na muzealnym Facebook’u: www.facebook.com/mpppgniezno

Kuratorzy wystawy: Adam Bąkowski, Łukasz Kaczmarek
Projekty graficzne: Jarosław Gryguć
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza Białystok, TVP BIAŁYSTOK, TVP Historia, portal EKULTURA, portal Białystok Online
Partnerzy: Urząd Miejski w Gnieźnie oraz Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie

Projekt dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest966