Wystawa „Japońska układanka” do 7 stycznia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Japońska układanka - PLAKAT

Zapraszamy Was na kolejną wystawę naszego partnera – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Od 3 września w murach tej wyjątkowej instytucji można podziwiać ekspozycję „Japońska układanka”. Czas na zobaczenie wystawy macie do 7 stycznia przyszłego roku. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na jej temat.

Japońska układanka

czas trwania: 3.09.2017–7.01.2018

Idea i scenariusz: Natalia Buchta, Anna Śmiałek, Tomasz Treppa

Tekst: Anna Śmiałek

Aranżacja: Masakazu Miyanaga

O WYSTAWIE

Gdzie leży ojczyzna sudoku?

Z czego tak naprawdę powstaje pasta wasabi?

Czy na sake faktycznie mówi się sake?

Jak wygląda japońska okładka Wiedźmina?

Czy na tym drzeworycie jest… Godzilla?

Fot. Rafał SosinTo tylko niektóre z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć na wystawie Japońska układanka w Muzeum Manggha. Poprowadzimy zwiedzających przez dziesięć działów; zaczniemy od faktów dotyczących geografii, demografii, religii i symboli. Następnie przejdziemy do świąt, kuchni i tkanin mens romper, a w dalszej kolejności do świata kaligrafii i japońskiego papieru. Stamtąd udamy się do gier – tych tradycyjnych i tych współczesnych – oraz komiksów. W ostatniej części, do której ruszymy, mijając drzewka bonsai i ikebanę, trzeba będzie zdjąć buty – wkroczymy bowiem w przestrzeń tradycyjnego japońskiego domu, z werandą wychodzącą na kamienny ogród zen.

Fot. Rafał SosinW trakcie wizyty zwiedzający będą mogli przymierzyć yukatę, spróbować własnych sił w kaligrafii, pospacerować w skarpetkach po matach tatami i zdobyć komplet pieczątek. Spędzenie na wystawie dłuższej chwili pozwoli wypleść bransoletę metodą kumihimo, zapoznać się z zasadami pałeczkowego savoir vivre’u lub pograć na Playstation. I nie tylko!

Podczas trwania wystawy zaplanowanych jest wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi warsztaty kaligrafii, przygotowywania słodyczy wagashi, odbijania własnych drzeworytów czy tworzenia papierowych laleczek washi ningyō.

Instytucje wspierające wystawę

Partner główny: Mitsubishi Motors

Partnerzy: Animex, Kyoto Nishikawa, NoGame.pl, Japonica Polonica Fantastica, Zanshin

Japońska układanka - PLAKAT