Sztuka wysoka w sieci – Google Performing Arts

slider_ekultura_performin21
Zdjęcie: Google Cultural Institute

 

Co łączy sztukę sceniczną najlepszych teatrów i oper na świecie z Google? Usługa, dzięki której została ona przeniesiona do wirtualnego świata, a niedostępne wcześniej dla większości z nas doświadczenia, czekają na odkrycie.

Carnegie Hall w Nowym Jorku czy londyńska Royal Shakespeare Company to jedne z najbardziej rozpoznawalnych instytucji na kulturalnej mapie świata. Ale właśnie z racji swojej popularności, dla wielu widzów są one niedostępne, nie tak łatwo bowiem zdobyć bilety na odbywające się tam koncerty i spektakle. Ogromną przeszkodą może być też fakt, że wielu z nas nie może sobie pozwolić na wyjazd do Nowego Jorku czy Londynu. A często także do miejsc zdecydowanie nam bliższych, jak np. do Teatru Wielkiego w Warszawie, jest nam nie po drodze.

Dlatego też platforma Google Cultural Institute, będąca internetową przestrzenią muzealną, postanowiła wyjść na przeciw wszystkim miłośnikom sztuki, uruchamiając na początku grudnia zupełnie bezpłatny, cyfrowy projekt Performing Arts, dzięki któremu każdy z nas może uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach bez wychodzenia z domu. W tym celu nawiązana została współpraca platformy z ponad sześćdziesięcioma instytucjami związanymi z różnymi formami sztuki z całego świata, począwszy od wspomnianych już Carnegie Hall i Royal Shakespeare Company, poprzez Deutsche Staatsoper w Berlinie, National Theater of Korea czy The Bolshoi Theatre, po Teatr Wielki w Warszawie.

Jest to niezwykle nowoczesna, interaktywna wystawa, wykorzystująca, podobnie jak w przypadku projektu Inside Abbey Road, technologię Street View umożliwiającą tworzenie panoramicznych obrazów obiektów. Większość zdjęć wykonana została w rozdzielczości ponad 1 gigapiksela, co daje gwarancję wspaniałej jakości obrazu.

carnegie

W efekcie powstało ponad 150 cyfrowych wystaw podzielonych na 5 kategorii: muzyka, opera, teatr, taniec oraz performance art. Zaś każda z tych kategorii kryje w sobie wiele instytucji kultury, spośród których możemy wybierać te najbardziej nas interesujące i zapoznać się z oferowanymi przez nie wystawami.

szesc

Po wyborze instytucji możemy zapoznać się z krótkimi informacjami na jej temat, a później także na temat poszczególnych wystaw, w ramach których mamy możliwość zobaczenia zdigitalizowanych, archiwalnych fotografii czy dokumentów, a także zapoznania się ze specyfiką poszczególnych instrumentów czy wysłuchania nagrań dźwiękowych. Dodatkowo, w niektórych przypadkach możemy zobaczyć całe przedstawianie. Dzięki współpracy z Ninateką jednym z takich spektakli jest „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego, wystawiany w Teatrze Nowym w Warszawie.

teatr

Przygotowane zostały również specjalne materiały wideo, nagrane z perspektywy 360 stopni, dzięki czemu możemy oglądać i słuchać wydarzeń dosłownie z każdego miejsca na sali, także wraz z artystami, wprost ze sceny. Nagrania te wykonane zostały kilkoma kamerami jednocześnie, my zaś operując nimi przy pomocy bardzo prostych ruchów myszką, wybieramy miejsce z najlepszym według nas widokiem.

incarnegie

Trudno nie docenić ogromnej wartości tego projektu, nie tylko ze względu na bardzo dokładne i precyzyjne wykonanie przy użyciu najnowszych technologii. Nie tylko biorąc pod uwagę jak przyjemne dla oka są wszystkie wystawy i jak intuicyjne jest poruszanie się po obiektach. Ale przede wszystkim dlatego, że dają one zupełnie nowe możliwości na doświadczenie czegoś, co jeszcze nie tak dawno wydawało się być dla nas niedostępne. Zachęcamy zatem, aby razem z Google wybrać się w wirtualną i pełną niespodzianek podróż po wielkich światowych scenach.