Kultura Dostępna – muzea narodowe za złotówkę dla uczniów i studentów!

slider_ekultura_kultura dostępna
Grafika: Biblioteka Narodowa  Prawa: Domena publiczna

 

„Kultura Dostępna” to nowy program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), mający na celu likwidację barier w dostępie do kultury. Od 1 lutego 2015, w ramach tego programu, ruszyła akcja „Muzea Narodowe za złotówkę” – muzea w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu,  Wrocławiu, Szczecinie oraz Kielcach mogą być zwiedzane przez uczniów i studentów za symboliczne 1 zł! Do akcji dołączają także inne placówki kultury, a oferta tańszego dostępu do wydarzeń artystycznych, muzeów i wybranych teatrów ma być systematycznie rozszerzana. Pełna lista muzeów znajduje się pod artykułem.

Równocześnie z akcją “Muzea Narodowe za złotówkę” wystartowała akcja “Dodatkowe lekcje muzealne” – w jej ramach zostanie zorganizowanych ok. 4 tys dodatkowych zajęć finansowanych przez MKiDN. Zajęcia są adresowane dla różnych grup wiekowych – przede wszystkim uczniów szkół powszechnych, ale także dla grup przedszkolnych. Jak można przeczytać na stronie ministerstwa – tematyka zależy od profilu danej instytucji. Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalnych edukatorów i animatorów oraz dostosowane do wieku i możliwości uczestników.

Dodatkowym elementem programu ma być akcja „Darmowy Listopad”, w ramach której planowane jest darmowe zwiedzanie wraz z lekcjami muzealnymi 4 rezydencji królewskich: Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Program „Kultura Dostępna” to szereg działań Ministerstwa i podległych mu oraz samorządowych instytucji kultury, kierowanych do różnych grup społecznych, przede wszystkim osób, które z różnych względów (problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek, miejsce zamieszkania) mają problemy z uczestniczeniem w życiu kulturalnym. Wkrótce ruszy internetowy serwis informacyjny ułatwiający wyszukiwanie bezpłatnych i tanich ofert kulturalnych oraz prezentujący cyfrowe repozytoria dziedzictwa narodowego znajdujące się na stronach różnych instytucji kultury. Równocześnie prowadzona będzie ogólnopolska kampania informacyjna, której celem będzie – jak można przeczytać na stronie ministerstwa – “dotarcie z informacją o programie do jak największego grona odbiorców oraz zmiana postawy społeczeństwa wobec kultury poprzez promowanie idei kultury dostępnej”.

Ministerialny program “Kultura Dostępna” jest bliski celom projektu Ekultura.org ze względu na przełamywanie barier w dostępie do kultury, a w szczególności promowanie cyfrowych repozytoriów dzieł sztuki. Kibicujemy sukcesowi programu i czekamy na kolejne działania i start serwisu internetowego!

Muzea Narodowe biorące udział w akcji “Muzea Narodowe za złotówkę”:

 • Muzeum Narodowe w Warszawie,
 • Muzeum Narodowe w Krakowie,
 • Muzeum Narodowe w Szczecinie,
 • Muzeum Narodowe we Wrocławiu (z wyłączeniem Panoramy Racławickiej),
 • Muzeum Narodowe w Kielcach,
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku,
 • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Muzeum Zalewu Wiślanego),
 • Muzeum Narodowe w Poznaniu.

 

Pozostałe placówki kultury biorące udział w akcji:

 • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,
 • Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie,
 • Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie,
 • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie,
 • Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

 

http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/kultura-i-dziedzictwo/kultura-dostepna.php

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/muzea-narodowe-za-zlotowke-dla-uczniow-i-studentow-kultura-dostepna.html