Kolekcja Muzeum Narodowego w Wikipedii i wikipedysta-rezydent w Muzeum Narodowym

slider_ekultura_mn
Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Warszawie

 

Kolekcja Muzeum Narodowego w Wikipedii i wikipedysta-rezydent w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło udostępnianie najbardziej wartościowych dzieł sztuki polskiej, europejskiej i światowej w Wikimedia Commons – bibliotece mediów, z której pochodzą pliki lustrujące artykuły w Wikipedii. Materiały z Wikimedia Commons można legalnie pobierać i ponownie wykorzystywać w dowolnym celu, bowiem zawiera ona tylko pliki na wolnych licencjach bądź te w domenie publicznej, do których prawa autorskie wygasły (jak w przypadku dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie).

Pierwsze 100 zdigitalizowanych przez MNW dzieł sztuki zostało już udostępnionych społeczności wikipedystów i użytkownikom Internetu. Są wśród nich najbardziej znane obrazy polskich malarzy, takie, jak Bitwa pod Grunwaldem czy Babie lato – a także bardzo ciekawe dzieła twórców nieco mniej znanych (i, jak dotąd, tylko skrótowo opisanych w artykułach Wikipedii), jak Plac Opery w Paryżu Ludwika de Laveaux.

Część udostępnionych przez Muzeum Narodowe dzieł była już wcześniej obecna w Wikimedia Commons – często jednak jakość dostępnych wcześniej kopii (rozdzielczość, detal, kolory) była niższa. Pliki zostały zdigitalizowane przez specjalistów Muzeum Narodowego i można teraz w pełni  podziwiać fakturę obrazu i kolory np. autoportretu Stanisława Wyspiańskiego.

Stanisław_Wyspiański,_Autoportret

Udostępnione przez MNW materiały będą w łatwy sposób dostępne dla odbiorców na całym świecie i będą mogły być wykorzystywane do ilustrowania artykułów we wszystkich wersjach językowych Wikipedii.

Dzięki pracy kuratorów MNW, do Wikimedia Commons trafił wybór najciekawszych i najbardziej wartościowych z edukacyjnego punktu widzenia prac polskich twórców; te i kolejne udostępnione reprodukcje stanowią przegląd historii polskiej sztuki. Są wśród nich portrety encyklopedycznych postaci historycznych, sceny z historii Polski, sceny mitologiczne, batalistyczne; portrety kobiet, pejzaże, widoki miast i autoportrety twórców. Wśród udostępnionych materiałów są obrazy malowane przez twórców z różnych krajów, a także skany dzieł sztuki koptyjskiej odnalezionych przez polskich archeologów i eksponowanych w Galerii Faras w Muzeum Narodowym.

Udostępnione przez Muzeum Narodowe pliki są już wykorzystywane w artykułach w wielu wersjach językowych Wikipedii, m.in. w: baskijskiej, białoruskiej, katalońskiej, czeskiej, niemieckiej, estońskiej, greckiej, angielskiej, hiszpańskiej, fińskiej, francuskiej, galicyjskiej, węgierskiej, islandzkiej, włoskiej, koreańskiej, holenderskiej, okcytańskiej, łotewskiej, norweskiej, rosyjskiej oraz w językach esperanto, ido i interlingua. Zapraszamy wszystkich do ilustrowania Wikipedii tymi materiałami i rozbudowywania artykułów o twórcach i dziełach!

Od początku listopada, z Muzeum Narodowym współpracować będzie wikipedystka, Maria Drozdek,  zatrudniona przez Stowarzyszenie na stanowisko Wikipedysty-rezydenta (ang. Wikipedian-in-Residence). Rezydent pełni rolę łącznika pomiędzy społecznością edytorów Wikipedii a pracownikami instytucji kultury; prowadzi szkolenia techniczne, pracuje z wolontariuszami przy tworzeniu nowych treści na podstawie materiałów instytucji, pomaga w udostępnianiu nowych zasobów w Wikipedii.

Maria Drozdek, w Wikipedii używająca pseudonimu Gytha, jest wikipedystką od ponad 9 lat, zaczęła edytować we wrześniu 2006 roku. W  lutym 2007 roku społeczność polskiej Wikipedii powierzyła jej dodatkowe uprawnienia – została jednym z administratorów tego projektu. Była też dwukrotnie członkinią Komitetu Arbitrażowego – ciała rozstrzygającego spory między wikipedystami, obecnie trwa jej trzecia kadencja w tym gremium. Wikipedię edytuje głównie w obszarach szeroko rozumianej kultury.

Maria Drozdek jest pierwszą wikipedystką-rezydent w Polsce. Ten stosunkowo nowy (i coraz bardziej popularny, szczególnie w Wielkiej Brytanii i USA) model pracy nad otwieraniem zasobów kultury doczekał się już sporych sukcesów. Pierwszy tego typu projekt zrealizowano w British Museum w 2010 roku, rezydentem był Liam Wyatt, współtwórca międzynarodowej inicjatywy GLAM-WIKI, czyli współpracy wikipedystów z galeriami, muzeami, bibliotekami i archiwami.  W londyńskim Science Museum rezydent, John Cummings, doprowadził do udostępnienia na licencjach BY-SA 50 znakomitych fotografii historycznych eksponatów z kolekcji; zdjęcia zostały udostępnione w serwisie Flickr (tę znakomitą kolekcję można oglądać tutaj) oraz w Wikimedia Commons, skąd trafiły do rozmaitych haseł Wikipedii, gdzie wyświetlane są 20 tys. razy tygodniowo. Inny przykład to program rezydencyjny w British Library, efektem którego jest udostępnienie online obszernej kolekcji 4 tys. zdjęć z kanadyjskiego archiwum w tej bibliotece.

Polski projekt rezydencyjny w MNW ma charakter pilotażowy i potrwa 3 miesiące, podczas których wszyscy zanteresowani mogą przyłączyć się do akcji edytowania artykułów powiązanych tematycznie z dziełami sztuki prezentowanymi na wystawie “Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie” (28 października 2015 – 31 stycznia 2016).

Na wystawie można zobaczyć blisko 250 pasteli z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, które – z uwagi na swą delikatność i wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne – nie są wypożyczane, ani też na co dzień eksponowane. Ta unikatowa, trwająca tylko trzy miesiące, wystawa czasowa jest pierwszą w Polsce tak szeroką prezentacją dzieł pastelowych. Poczesne miejsce na wystawie zajmują prace najbardziej znanych polskich pastelistów: Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Wyjątkowo ciekawym elementem ekspozycji (i zarazem tematem jednego z planowanych nowych artykułów w Wikipedii) jest prezentacja „Skarbca wawelskiego” Leona Wyczółkowskiego, jedynego w swoim rodzaju – nie tylko w skali sztuki polskiej, ale i europejskiej – cyklu rysunków z 1907 roku, będącego swoistą „inwentaryzacją” precjozów skarbca krakowskiej katedry.

Cieszymy się, że reprodukcje pasteli wzbogacą również bibliotekę Wikimedia Commons, a dzięki współpracy z kuratorami Muzeum, wkrótce przeczytacie lepsze artykuły w Wikipedii o pastelu oraz artystach posługujących się tą techniką.

Dodatkowe informacje:

*Link do strony projektu w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Kolekcja_Muzeum_Narodowego_w_Warszawie

*Artykuł “Muzeum Narodowe w Warszawie” w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Narodowe_w_Warszawie

*Strona w Wikimedia Commons (po angielsku):

https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:National_Museum_in_Warsaw

* Kategoria w Commons:

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Media_contributed_by_the_National_Museum_in_Warsaw