Nowy portal dla poszukujących innowacji w kulturze

slider_ekultura_iwkul
Grafika: Innowacje w Kulturze

 

Portal Innowacje w Kulturze promuje wykorzystanie nowych technologii przez instytucje kultury. Jednak nie jest to jedynie medium informacyjne. Twórcy oferują również platformę, dzięki której instytucje mogą promować swoje działania. Ułatwi to wielu instytucjom rozpromowanie swoich działań w internecie oraz pomoże tworzyć aplikacje mobilne, tak pożądane w dzisiejszych czasach.

glowna

Portal podzielony jest na kilka sekcji. Na stronie głównej znajdują się newsy. Najnowsze artykuły wyróżnione zostały w formie zmieniających się, większych zdjęć, tzw. jumbotronu. Możemy przeglądać listę artykułów według dat lub, jeśli interesuje nas konkretny temat, według kategorii. Redakcja portalu proponuje newsy z kategorii:

 • aplikacje mobilne
 • social media
 • aplikacje webowe
 • rozwój widowni
 • wystawy
 • gamifikacja
 • e-commerce
 • digitalizacja
 • rozmowy
 • internet
 • varia
 • literatura cyfrowa
 • recenzje

Na razie serwis dopiero się rozwija. Liczba artykułów cały czas się zwiększa. Napisane są one prosto i przejrzyście, tak aby osoby rozpoczynające swoją przygodę z internetem i całą jego nowomową nie czuły się przytłoczone. Newsy informują o nowościach technologicznych oraz dobrych przykładach wykorzystania ich do promocji kultury.  Znajdziemy też artykuły tłumaczące podstawowe kwestie związane z działaniem stron internetowych, aplikacji czy innych, obecnie dostępnych lub dopiero wdrażanych, narzędzi. To krok w kierunku uświadomienia i „oswojenia” instytucji z możliwościami jakie daje rewolucja cyfrowa.

Każdy użytkownik może na portalu założyć swoje indywidualne konto. Konto dla osoby prywatnej jest darmowe, wymagane jest jedynie podanie loginu, hasła i adresu e-mail. Rejestracja w serwisie umożliwia korzystanie z opcji publikacji tekstów. Każdy użytkownik może za darmo publikować recenzje oraz informować przez serwis o nadchodzących wydarzeniach związanych z innowacjami w kulturze.

konto-uzytkownika

Na portalu można również skorzystać z „konsultanta online”. Jest to formularz, który pomoże ustalić koszt planowanej przez organizację aplikacji mobilnej. Poszczególne pytania pomagają zastanowić się nad konkretnymi aspektami, które można przeoczyć, planując projekt aplikacji po raz pierwszy. Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania można złożyć zapytanie ofertowe, które zostaną rozesłane do zarejestrowanych w serwisie firm. Swoje zapisane formularze można przeglądać z poziomu przeglądania własnego konta. Korzystanie z konsultacji wirtualnych jest darmowe.

konsultant

Konto prywatne można, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, poszerzyć o profil firmy lub instytucji. Umożliwia to prezentację swojej działalności. Wszystkie zarejestrowane firmy i instytucje można przeglądać na odpowiednich podstronach serwisu.

Użytkownicy, którzy opłacili swoje konta mogą skorzystać z dodatkowych usług, oferowanych na portalu. Oprócz utworzenia profilu – wizytówki, użytkownik może publikować artykuły pojawiające się na głównej stronie serwisu. Dzięki temu buduje on swoją pozycję ekspercką. Publikacja newsów i artykułów to ważne narzędzie, które pomaga budować wizerunek, wyznaczać obszary działania instytucji lub firmy.

instytucje

Twórcy portalu planują uruchomić platformę umożliwiającą tworzenie aplikacji online. Będzie to narzędzie umożliwiające budowę aplikacji, nie wymagające znajomości języków programowania. Na razie usługa nie jest dostępna. Na stronie pojawia się jedynie wzmianka o nim. Jeśli twórcy portalu rzeczywiście udostępnią takie narzędzie będzie to istotny krok w kierunku unowocześnienia polskich instytucji kultury. W czasach smartfonów i tabletów aplikacje mobilne staja się ważnym produktem marketingowym, zwiększającym zasięg instytucji oraz docierającym do młodszych użytkowników, którzy oczekują podążania za trendami i są skłonni pobrać aplikacje na swoje urządzenia.

Oprócz newsów, na portalu znajduje się również baza wiedzy o nowych technologiach. Podstrona „technologie” zawiera artykuły prezentowane w formie słownika. Użytkownicy mogą dzięki niej poszerzyć swoją wiedzę. W jednym miejscu zebrano informacje dotyczące nowinek technologicznych, które często są niezrozumiałe dla osób bez podłoża informatycznego. Artykuły napisane są zrozumiałym językiem. Pozwalają przygotować się do rozmowy zewnętrznymi podmiotami, u których instytucje zamawiają przygotowanie produktów internetowych. Zgromadzenie takiej wiedzy w jednym miejscu pozwala zaoszczędzić dużo poszukiwań znaczeń nowych terminów.

technologie

Powstanie portalu jest ważnym krokiem w kierunku uświadomienia instytucjom wagi usług internetowych. Jeżeli portal będzie się rozwijał i skupiał coraz większą liczbę firm oraz instytucji, istnieje szansa, że stanie się prostym sposobem poszukiwania firm, które podejmą się wdrożenia planowanych przez instytucje usług.