Herstorie, czyli historia widziana oczami kobiet

slider_ekultura_nasa
Zdjęcie: The U.S. National Archives  Prawa: The commons

 

Krytyka feministyczna podkreśla związek historii z męskim punktem widzenia – „his-story”, czyli jego opowieść.  Analogicznie, by podkreślić zapomnianą rolę kobiet w historii, zaczęto używać określenia herstorie. Potrzeba odkrycia herstorii doprowadziła do powstania wielu inicjatyw, z których najnowszą w Polsce jest internetowe Archiwum Historii Kobiet.

Archiwum Historii Kobiet jest internetową przestrzenią poświęconą tematyce historii kobiet. Serwis jest tworzony przez kilkanaście organizacji, natomiast administruje nim krakowska Fundacja Przestrzeń Kobiet. Fundacja prowadzi między innymi program „Krakowski Szlak Kobiet”, w którym proponuje wycieczki po stolicy małopolski śladami kobiet związanych z tym miastem. Archiwum Historii Kobiet to kolejny projekt tejże fundacji skupiający się na historii widzianej kobiecym okiem, tym razem nie tylko w Krakowie, ale w całej Polsce.

Obecnie w Archiwum znaleźć można biogramy ośmiu działaczek emancypacyjnych, a także opisy krakowskich, łódzkich i gdańskich szlaków śladami kobiet. Ponadto Archiwum zawiera opisy różnych inicjatyw herstorycznych w Polsce oraz „zasobniczkę”, czyli listę polecanych przez Archiwum herstorycznych książek, filmów czy stron internetowych.

Póki co, strona nie obfituje w treści. Niewielka liczba biogramów i krótkie opisy szlaków pozwalają obejrzeć cały dobytek Archiwum w bardzo krótkim czasie. Czego na stronie brakuje? Wydaje się, że zupełnie pominięta została historia najnowsza. Jak do tej pory, nie uwzględniono także biogramów kobiet znanych nie z działań emancypacyjnych, a na przykład zasłużonych dla nauki i polityki. Warto zastanowić się także nad dołączeniem do projektu internetowych wystaw tematycznych, wzorując się na amerykańskim National Women’s History Museum.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym przez Archiwum jest mapa inicjatyw herstorycznych, chociaż jeszcze niewiele miejsc zostało na niej zaznaczonych. Pozostaje mieć nadzieję, że mapa nie wyczerpuje wszystkich podobnych inicjatyw, a wraz z rozwojem Archiwum będzie się powiększać. Aktualnie zasoby Archiwum są niewielkie, mając jednak na uwadze fakt, iż projekt oficjalnie ruszył na początku marca, warto przyglądać się rozwojowi tej inicjatywy.

Projekt został wsparty przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Archiwum Narodowe w Krakowie. Archiwum jest częścią szerszego projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji”, który Fundacja realizuje w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Strona www: Archiwum Historii Kobiet – www.herstorie.pl