Ekultura partnerem technologicznym konferencji „Kultura (w) danych”

kultura_w_danych_fb

Od kilku tygodni rozszerzamy profil działań ekultura.org. Chcemy być aktywni już nie tylko na polu badań i dyskusji o cyfrowej kulturze, ale mamy ambicję coraz częściej włączać się w sam proces tworzenia rozwiązań technologicznych dla instytucji kultury i organizacji kulturalnych. Niedawno współpracowaliśmy z Krakowskim Biurem Festiwalowym jako partner technologiczny konferencji „Dźwigacze Kultury” zorganizowanej z okazji 20-lecia trump flags. Teraz zapraszamy Was na kolejne wydarzenie, które będziemy wspierać od strony technologicznej. Tym razem chodzi o organizowaną przez katowicki MediaLab konferencję „Kultura (w) danych”. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Jak skutecznie promować wydarzenia w kulturze nadmiaru? W przeciwieństwie do przedstawicieli świata biznesu, instytucje kultury i organizatorzy wydarzeń w swoich działaniach i przy podejmowaniu decyzji rzadko korzystają z danych. Czego moglibyśmy się dzięki nim dowiedzieć o uczestnikach wydarzeń?

Zespół Medialab Katowice oraz instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów zaprasza do udziału w wydarzeniu Kultura (w) danych organizowanym w ramach międzynarodowego projektu badawczego Shared Cities: Creative Momentum. Wydarzenie odbędzie się 1–2 grudnia 2017 r. w Katowicach.

Przedmiotem rozważań podczas wydarzenia będzie badanie partycypacji w kulturze za pomocą danych, łączenie tradycyjnych metod nauk o kulturze z analizą dużych zbiorów danych ze stron www i mediów społecznościowych, a także stosowanie narzędzi służących do analizy i wizualizacji danych w badaniach i prezentacji złożonego ekosystemu kultury w mieście.

Poza konferencją, program Kultury (w) danych obejmuje wystawę podsumowującą wyniki badań uczestnictwa w kulturze w Katowicach, a także warsztaty i spacery po mieście oraz afterparty organizowane we współpracy z Biurem Dźwięku Katowice. Naszymi prelegentami będą m.in. Michiel de Lange, Adam Greenfield, Edwin Bendyk, Bogna Świątkowska, Aleksandra Janus, Marcin Wilkowski, Szymon Kaliski, Agnieszka Szklarczyk i Dariusz Szklarczyk, Patrycja Rudnicka czy Katarzyna Szymielewicz.

Wydarzenie jest skierowane do osób organizujących i promujących wydarzenia kulturalne; do badaczy kultury i miasta, aktywistów miejskich, urzędników i twórców polityk kulturalnych, projektantów, programistów, analityków danych i innych profesjonalistów zainteresowanych wykorzystaniem danych w interdyscyplinarnych projektach.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://dataforculture.eu/. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Kultura w danych GIF