Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu Dziedzictwo w cyfrze!

slider_ekultura_pozaPL

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Dziedzictwo w cyfrze” – Poza Polskę!

19 czerwca przekonamy się, jak globalne zasoby kultury zyskują nowy, indywidualny wymiar dzięki nowym technologiom i świeżym pomysłom.

Lokalny patriotyzm, zagraniczne podróże, wizyta w muzeum – wszystkie te zjawiska zmieniają się i zyskują nowy, wirtualny wymiar.

Dzięki nowym mediom twórcy nowych ofert kulturalnych zyskują dostęp do szerszego grona odbiorców – wykraczają daleko poza fizyczne granice charakterystyczne dla działalności „offline”. Wychodzą w swoich działaniach i inspiracjach także poza granice Polski zmieniając nasz sposób myślenia o dziedzictwie polskim i zagranicznym. Wykraczają też poza to, jak tradycyjnie rozumiemy modele biznesowe i ekonomię działalności kulturalnej.

Udowodnią to:

Zuzanna Stanska – tworzy i obserwuje trendy technologiczne, które zmieniają oblicze współczesnego muzealnictwa. Publicystka, współorganizatorka konferencji WeAreMuseums. Twórczyni aplikacjiDailyArt, która codziennie na nowo inspiruje użytkowników smartphonów do wizyt w muzeach i pogłębiania wiedzy z historii sztuki wtedy, kiedy wizyta nie jest możliwa.

Beata Misiewicz – polska artystka, która przez wiele lat mieszkała w Paryżu. Stworzyła aplikację mobilną Travelbyart – wyjątkowy przewodnik turystyczny po Paryżu śladami sławnych artystów. Prowadzi poza banalne atrakcje, pokazuje pozornie tylko znane miasto z punktu widzenia „insidera”. Ożywia dziedzictwo zaklęte w przestrzeni miejskiej.

Maciek Zabierowski z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. Centrum funkcjonuje w dużej mierze w przestrzeni wirtualnej. Prowadzi stronę internetową i aplikację Oshpitzin, przedstawiająca historię gminy żydowskiej w Oświęcimiu przez pryzmat indywidualnych historii życia jej członków. Odczarowuje obraz miasta skrzywdzonego przez wojnę i przywraca jego tożsamość.

Spotkanie to dopiero początek!

„Poza Polskę” stanowi również wprowadzenie do wydarzenia Culture Jam, organizowanego przez Krakowski Park Technologiczny. Mamy nadzieję, że spotkanie z naszymi gośćmi zainspiruje Was do tego, by następnego dnia samemu spróbować zamienić przeszłość w przyszłość. Warsztaty kreatywnego wykorzystania dziedzictwa Culture Jam odbędą się 20 czerwca w Wytwórnia – więcej informacji już wkrótce!

Cykl spotkań „Dziedzictwo w Cyfrze” ma na celu przybliżenie nowych form oferty kulturalnej osobom, które interesują się kulturą i nowymi technologiami. Na każdym spotkaniu twórcy trzech projektów opowiadają o tym, jak i dlaczego wykorzystują zasoby dziedzictwa w innowacyjnej formie technologicznej i jak dzięki temu zwiększa się przestrzeń oddziaływania kultury w naszym codziennym życiu.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku i zapraszania znajomych osób zainteresowanych tematem digitalizacji!

Spotkanie odbędzie się 19 czerwca o godzinie 18.30 w kawiarni PauzaInGarden.