Lubisz czytać książki, ale ich nie kupujesz, bo uważasz, że są bardzo drogie, a w bibliotekach często tworzą się ogromne kolejki? Chciałbyś zabrać książkę lub książki ze sobą w podróż, ale są one ciężkie i zajmują dużo miejsca? Zdarza Ci się czytać kilka książek jednocześnie? Odpowiedzią na te rozterki mogą być książki w wersji elektronicznej, których – wraz z rosnąca popularnością czytników książek – pojawia się na rynku coraz więcej. Czytniki są lekkie, bardzo poręczne i mogą pomieścić tysiące tytułów, które zawsze możesz mieć pod ręką i dowolnie wybierać lekturę, na którą akurat masz ochotę latex lingerie. To jednak nie wszystkie zalety „elektronicznego czytania”. Nie wszyscy wiedzą, że wiele eksiążek można (i to w pełni legalnie) pobierać i czytać całkowicie za darmo! Postaramy się dzisiaj pokazać, gdzie szukać darmowych ebooków i jakie tytuły można znaleźć w najbardziej popularnych bazach tego typu. Zachęcamy do lektury!
Popularne źródła książek
Biblioteka Narodowa co roku przeprowadza badania stanu czytelnictwa w Polsce. Według najnowszych wyników tych analiz, udostępnionych w listopadzie 2015 roku, okazuje się, że ponad 63% Polaków nie czyta w ogóle. Natomiast pozostałe 37%, chcąc sięgnąć po nową lekturę, najczęściej decyduje się na pożyczenie jej od znajomego, kupno bądź odwiedzenie publicznej biblioteki. Co ciekawe, w dobie Internetu jego znaczenie w takich sytuacjach pozostaje niewielkie i czytelnicy rzadko korzystają z możliwości pobrania danej pozycji (przynajmniej na poziomie deklaracji, jak dodają autorzy raportu).
Dlaczego tak się dzieje?
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Przede wszystkim, aby móc przeczytać książkę pobraną w wersji elektronicznej, potrzebny jest odpowiedni sprzęt (najczęściej w postaci tabletu lub czytnika książek), bo nie dla każdego czytanie bezpośrednio z ekranu komputera musi być komfortowe. Po drugie, bardzo często wersja elektroniczna, nie oznacza wersji darmowej, dlatego też czytelników może charakteryzować podejście, że skoro już ma przeznaczyć na książkę pieniądze, to woli ją mieć w jej tradycyjnej, mimo iż nieco droższej, formie (więcej na temat aspektów ekonomicznych e-czytelnictwa można przeczytać we wpisie „Dlaczego e-czytelnictwo nie odniosło (jeszcze) sukcesu w Polsce”). Bądź postawa wręcz przeciwna – mimo chęci przeczytania książki, niezależnie od jej wersji, nie chcą lub nie mogą oni wydawać pieniędzy na kolejną pozycję. Jednak podczas pobierania treści z Internetu, najczęściej mogą pojawiać się obawy związane z legalnością źródła i niechęć przed tzw. „piraceniem”.
Można za darmo i legalnie
Jeśli jednak jesteś miłośnikiem książek, posiadaczem tabletu bądź czytnika, lubiącym oszczędzać lub mającym inne wydatki, ale też jednocześnie nie chcesz, aby ucierpiał na tym Twój kontakt z literaturą – mamy dla Ciebie dobre wieści. Pobieranie książek z Internetu wcale nie musi być ani kosztowne, ani nielegalne. Internet pełen jest darmowych i legalnych źródeł ebooków! I są to ebooki naprawdę godne polecenia, w dużej mierze należące do kanonu tych uznawanych za najlepsze dzieła literatury światowej (np. [uwaga! wszystkie dzieła są „podlinkowane”] Boska Komedia Dantego, Trzej Muszkieterowie Aleksandara Dumas, Moby Dick Hermana Melviell’a, czy opowiadania o Sherlocku Holmesie sir Arthura Conan Doyle’a). Wystarczy tylko wiedzieć gdzie ich szukać. A gdzie? Przygotowaliśmy specjalną listę takich miejsc, w których z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Wolne Lektury (https://wolnelektury.pl/)
Jest to projekt prowadzony przez Fundację Nowoczesna Polska, której celem jest upowszechnienie jak największej liczby klasycznych dzieł światowej literatury. Istotne jednak jest to, że udostępniane w serwisie mogą być jedynie te dzieła, które nie są ograniczone prawami autorskimi lub, których autorzy zdecydowali się na ich wydanie na zasadzie wolnej licencji. Koniecznym warunkiem jest także „uwolnienie” książki. Oznacza to, że zanim książka stanie się ogólnodostępna, potrzebne jest zebranie odpowiedniej ilości środków, która pozwoli na jak najlepsze przygotowanie publikacji. Dużego wsparcia na ten cel udzielają Fundacji Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, a także liczni partnerzy, grantodawcy i sponsorzy. Co ciekawe, swoją cegiełkę mogą dołożyć również użytkownicy portalu, ofiarując na ten cel wybraną przez siebie kwotę. Jak do tej pory, w taki sposób udało się „uwolnić” 4383 utwory, które wyszukiwać i przeglądać można według ich rodzaju, gatunku, epoki, w której powstały, a także poprzez nazwisko twórcy lub znany cytat. I tak oto znajdziesz tutaj dzieła Adama Mickiewicza, Bruno Schulza, Stefana Żeromskiego, Janusza Korczaka, Szekspira, Moliera, Aleksandra Dumas, Hansa Christiana Andersena, Michaiła Bułhakowa oraz wielu innych znakomitych polskich i światowych twórców. A to wszystko w formatach PDF, EPUB, MOBI, FB2 lub TXT.
Chmura Czytania (http://chmuraczytania.kartalia.pl/)
To miejsce idealne dla wielbicieli literatury wyższej, klasycznej. Twórcy portalu (Fundacja Festina Lente) mówią o nim, że Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników. Dlatego też nie brakuje tutaj dzieł Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Franza Kafki, Josepha Conrada, Cypriana Kamila Norwida czy Antoniego Czechowa.
Są one ułożone według kategorii – proza światowa, proza polska, poezja światowa, poezja polska, poradniki, oryginalne wersje językowe, eseistyka – w obrębie których można się swobodnie poruszać i wybierać najciekawsze pozycje. Pomocny może być fakt, że każda z nich jest dokładnie opisana, dzięki czemu możesz ocenić czy wpisuje się ona w Twoje literackie gusta. Ponadto, opisy te zawierają także informację o tym, w jakim formacie możliwe jest pobranie danej książki (najczęściej jest to format PDF, MOBI lub ePub, ale także jej nagranie dźwiękowe) oraz z informacją dotyczącą jej sponsora. Bo to właśnie dzięki sponsorem, którzy mogą objąć nad książką mecenat – wybrać książkę, której przygotowanie w wersji elektronicznej chcieliby wesprzeć – ich udostępnienie jest możliwe.
Wikiźródła
(https://pl.wikisource.org/wiki/Wiki%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a:Strona_g%C5%82%C3%B3wna)
To serwis, który gromadzi i przechowuje wcześniej już opublikowane teksty, znajdujące się w domenie publicznej lub te, które zostały udostępnione na zasadzie wolnej licencji. Obecnie jest ich ponad 120 tys. Serwis wyposażony jest w wyszukiwarkę, która w momencie wprowadzania danego hasła, rozwija swoje podpowiedzi, zawierające podane przez Ciebie słowa kluczowe.
Jednak prócz tego na stronie znajdują się także indeksy, dzięki którym możliwe jest przeglądanie dostępnych tekstów w oparciu o ich autorów lub tytuły. Dostępne są również podkategorie takie jak – teksty narodowe, literatura według tematów, literatura według rodzajów… Te zaś składają się z kolejnych podkategorii, dzięki czemu stopniowo, ale skutecznie udaje się wyszukać konkretną pozycję, a system taki jest niezwykle wygodny, kiedy nie wiesz dokładnie, jakiej pozycji szukasz, bo nie pamiętasz np. nazwiska jej autora albo tytułu, ale wiesz, że jest to dzieło literatury francuskiej lub odnoszące się do tematyki wojennej. Kiedy już znajdziesz konkretną książkę, możesz zdecydować w jakim formacie chcesz ją pobrać lub czy chcesz ją przygotować od bezpośredniego wydruku. Warto też dodać, że Wikiźródła tworzone są przez ludzi z całego świata, można więc znaleźć tutaj książki i teksty w wielu, najróżniejszych językach. Oczywiście nie brakuje także bardzo bogatego zasobu dzieł udostępnianych w języku polskim.
Projekt Gutenberg (https://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page)
Twórcą tego projektu jest Michael Hart uznawany za wynalazcę elektronicznej wersji książki, który już w 1971 roku podjął się digitalizacji a następnie rozpowszechnienia kopii Amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. Dziś, dzięki pracy wolontariuszy i darowiznom, projekt ten obejmuje ponad 52 tys. pozycji, których udostępnienie odbywa się zgodnie z zasadami amerykańskiego prawa autorskiego. Na stronie znajdują się zatem utwory, których prawa autorskie wygasły bądź nigdy na dany utwór nie były nałożone lub, których autorzy wyrazili na to zgodę.
Książki (dostępne jako HTML, TXT, EPUB, MOBI, Plucker, QiOO Mobile, a także do przeglądania online) ułożone są tutaj na wirtualnych półkach, odpowiadających konkretnym kategoriom, np. książki dla dzieci, książki historyczne, książki kucharskie, kryminały, książki o charakterze religijnym…, poprzez które przechodzimy do listy autorów, a następnie ich poszczególnych dzieł. Można również przeglądać listy najnowszych dodanych książek oraz tych najbardziej popularnych pozycji (np. Duma i uprzedzenie, Alicja w Krainie Czarów, Księga Dżungli) bądź autorów (np. sir Arthur Conan Doyle, Oscar Wilde, Lew Tołstoj). Co ciekawe, nie ma tu zbyt wielu książek w polskiej wersji językowej, ale nie brakuje polskich dzieł (np. Potop, Krzyżacy) przetłumaczonych na język angielski.
Free eBooks (http://www.free-ebooks.net/)
To serwis, w którym znajdziesz nie tylko pozycje klasycznych autorów, takich jak Jane Austyn czy Charlotte Brontë, ale też książki współczesnych autorów (także tych mało lub zupełnie nieznanych), liczne poradniki, podręczniki, pozycje naukowe z wielu dziedzin, m.in. ekonomii, geografii, filozofii, historii czy matematyki oraz książki reprezentujące wiele innych kategorii, których wybór jest tutaj naparwdę ogromny. Prócz tego dostępne są również listy najnowszych i najbardziej popularnych pozycji. Książki są oczywiście odpowiednio opisane, a przy każdej znajduje się też informacja o dostępnym formacie (PDF, ePUB, TXT, MOBI). Jak większość serwisu tego typu, działa on dzięki wsparciu sponsorów, ale pozwala również młodym twórcom na dobrowolne publikowanie swoich dzieł. Do tego jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Serwis prowadzony jest w języku angielskim, ale istnieje możliwości wyboru języka hiszpańskiego lub portugalskiego. Ale ciekawe znaleźć tutaj można książki w różnych językach, także polskim (np. http://www.free-ebooks.net/ebook/Jak-Zbudowac-Dom-i-Nie-Zbankrutowac-Poradnik-o-kosztach-budowy-domu)
Polecamy także:
- Federację Bibliotek Cyfrowych (http://fbc.pionier.net.pl/) – baza ze zbiorami liczącymi 2,7 mln obiektów; poszukiwania cyfrowych książek warto zaczynać na tym portalu;
- Bookini.pl (http://bookini.pl/) – stronę, na której dostępnych jest ponad 2 tys. pozycji klasyki literatury światowej;
- FantastykaPolska.pl (http://www.bazaebokow.robertjszmidt.pl/) – czyli coś dla miłośników fantastyki w formie nowel i opowiadań polskich autorów;
- FeedBooks.com (http://www.feedbooks.com/publicdomain) – zbiór dzieł światowej literatury należących już do domeny publicznej, w wielu językach (angielskim, francuski, niemieckim, hiszpańskim, włoskim);
- OpenLibrary.org (https://openlibrary.org/) – wirtualną bibliotekę, w której znajduje się ponad milion światowych tytułów, które można za darmo pobrać lub wypożyczyć;
- OtwórzKsiążkę.pl (http://otworzksiazke.pl/) – serwis oferujący dostęp do cyfrowej kolekcji książek naukowych polskich uczonych z różnych dziedzin wiedzy.
Warto też uważniej przyjrzeć się sklepom i księgarniom internetowym, bowiem wiele z nich w swojej ofercie posiada również darmowe ebooki:
- Woblink (https://woblink.com/darmowe-ebooki#/publication/ajax?mode=free&query=&filtr=cena^0,350)
- Amazon (http://www.amazon.com/b?node=2245146011)
- Virtualo (http://virtualo.pl/darmowe/ebook/m6c2/?price=1)
- Nexto.pl (http://www.nexto.pl/ebooki_c1015.xml?_order=-5#filters:1219)
Mamy nadzieję, że dzięki wszystkim powyższym propozycjom, przekonałeś się co do tego, że również jeśli chodzi o dostęp do książek, Internet okazuje się być bardzo bogatym źródłem, z którego swobodnie, całkowicie legalnie i za darmo można czerpać. Dzięki zasobom dostępnym w domenie publicznej, w każdej chwili jako użytkownicy Internetu możemy sięgnąć po najwybitniejsze dzieła światowej literatury. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak życzyć owocnych poszukiwań interesujących pozycji i miłych chwil z ebookiem w ręce.