Cyfrowa wystawa w rocznicę wyzwolenia Auschwitz

slider_ekultura_auschwitz
Grafika: Google Cultural Institute

 

Dokładnie 70 lat temu – 27 stycznia 1945 roku – miało miejsce wyzwolenie więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wśród wielu elementów składających się na obchody tego wydarzenia pojawia się także interesujący wątek digitalizacyjny.

Mowa o dwóch cyfrowych wystawach – „Wyzwolenie i ewakuacja Auschwitz” oraz „Sonderkommando”, które dzięki Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau można od dziś oglądać za pośrednictwem platformy Google Cultural Institute. Na wystawy składają się archiwalne dokumenty, fotografie oraz filmy upamiętniające historię związaną z końcowym okresem funkcjonowania i likwidacją obozu.

Interesujący i wart podkreślenia jest fakt wykorzystania przez Muzeum platformy Google Cultural Institut (GCI). Umożliwiło to łatwą prezentację zasobów dziedzictwa w formie kompletnej wystawy. Cały proces jest bardzo intuicyjny, a zastosowanie technologii webowych czyni ekspozycje atrakcyjnymi i zwiększa szansę na ich skuteczne upowszechnienie i promocję. Użytkownik prowadzony jest przez kolejne materiały w sposób naśladujący zwiedzanie tradycyjnego muzeum.

Cała platforma Google Cultural Institute to bowiem nic innego jak ogromna internetowa przestrzeń muzealna – dostępna dla każdego i otwarta przez całą dobę. Google  – poprzez GCI – stworzyło miejsce, w którym instytucje kultury (tak te największe, jak i te mniej znane) mogą prezentować swoje zbiory w wysokiej jakości. Hasło promujące GCI brzmi Odkrywaj wystawy i kolekcje z muzeów i zbiorów archiwalnych z całego świata. Poznaj skarby kultury w najdrobniejszych szczegółach – od mało znanych dzieł sztuki po wielkie arcydzieła.”. Trzeba przyznać, że dobrze oddaje to charakter narzędzia, które Google oferuje swoim użytkownikom.

Warto podkreślić, że wystawy „Wyzwolenie i ewakuacja Auschwitz” oraz „Sonderkommando” to nie pierwszy efekt współpracy Muzeum Auschwitz-Birkenau z Google Cultural Institute. Instytucje te współpracują praktycznie od początku istnienia GCI. W 2012 roku wystawa „Tragiczna miłość w Auschwitz” była jedną z 42, które zainaugurowały google’owski projekt. Dziś na platformie znajdują się w sumie cztery wystawy przygotowane przez Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obecnych jest tam łącznie 10 polskich instytucji, które prezentują wybrane elementy swoich zbiorów (m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie czy Muzeum Historii Polski).

Platforma Google Cultural Institute, obok prostej prezentacji zbiorów, umożliwia też użytkownikom wczucie się w rolę kuratorów i tworzenie autorskich wystaw, składających się z dzieł udostępnianych w serwisie (dziś jest ich ponad 78 000). Funkcja ta dostępna jest w podstawowej – prostej – formie dla wszystkich użytkowników, z kolei instytucje kultury mogą skorzystać z bardziej zaawansowanego (i wciąż bezpłatnego) narzędzia – Google Open Gallery. Dostęp do niego można jednak uzyskać dopiero po wypełnieniu specjalnego formularza rejestracyjnego i uzyskaniu zaproszenia od administratorów platformy.

Google Cultural Institute to przykład tego, jak mogą wyglądać muzea XXI wieku. Google w jednym miejscu odpowiada na potrzeby dwóch grup użytkowników. Pasjonatom kultury zapewnia łatwy i atrakcyjny w odbiorze dostęp do zbiorów z całego świata, a instytucjom kultury daje do ręki narzędzie, które mogą one wykorzystać, aby w łatwy sposób zwiększyć tak atrakcyjność, jak i zasięg swojej oferty.

Zachęcamy do przeglądnięcia bogatych zbiorów udostępnianych na platformie oraz wypróbowania możliwości, jakie oferowane są użytkownikom.